Terroryzm



1.Terroryzm

Użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów.
Możemy wyróżnić takie rodzaje terroryzmu jak:
·         Zbrojny
·         Ekonomiczny
·         Ideologiczny
·         Medialny
·         Społeczny
Terroryzm zbrojny polega na fali ataków których celem jest zaszantażowanie osoby na którą chce się mieć wpływ
Terroryzm ekonomiczny  to szantażowanie danej grupy społecznej poprzez restrykcje finansowe, kontrybucje, lichwę lub wszelakie należności materialne
Terroryzm ideologiczny to szantażowanie danej społeczności w celu przyjęcia określonej ideologii, doktryny politycznej lub wyznania.
Terroryzm medialny polega na tym samym o terroryzm ideologiczny lecz droga przekazu są media.
pewna hałaśliwa część społeczności próbuje wymusić na „reszcie” swoje poglądy, zamiłowania, sympatie czy opinie.

Przyczyny terroryzmu

·         Religijne np. Al-Kaida
·         Zemsta
·         Naśladownictwo
·         Oczyszczenie z zarzutów tchórzostwa
·         Przekonanie że tylko przemoc daje możliwość walki o swoja sprawę

Przyczyny walki Al-Kaidy

·         zagrożenie islamu
·         walka z niewiernymi i zapewnienie sobie wiecznego szczęścia w raju
·         podział świata na dobry - muzułmański i zły – wszyscy inni
·         my mamy rację – nam się należy, to bogaty zachód jest źródłem zła
·         irracjonalizm i mit spiskowej teorii świata? Wszyscy są przeciwko nam
·         protest przeciwko innym religiom i laikom – tylko islam daje prawdziwe wskazówki jak żyć

2.Walka z terroryzmem

Walka z terroryzmem to jedno z najważniejszych zadań organizacji takich jak ONZ czy UE, zachęcają do niej przywódcy polityczni oraz religijni. Prowadzi się ją na cztery sposoby:
        Bezpośrednia walka z organizacjami terrorystycznymi, uwzględniająca zwiększanie ochrony zagrożonych budynków, miejsc i osób; zapobieganie zamachom; poszukiwanie oraz aresztowanie terrorystów.
        Usunięcie przyczyn – rzadko możliwe przez ich irracjonalność (radykalne poglądy, choroby psychiczne).
        Uniemożliwianie/ograniczanie działań terrorystów, przez odcięcie dopływów finansowych, dostaw broni – mało efektywne, biorąc pod uwagę minimalne potrzeby organizacji terrorystycznych.
        Ustąpienie lub wzmocnienie swojego stanowiska w próbie zmienienia opinii terrorystów co do konieczności ataku – najczęściej nieskuteczne.
ONZ podjęło walkę z terroryzmem już na samym początku swojej bytności, traktując poczynania terrorystów jako niezgodne z art. 1 Karty Narodów Zjednoczonych, jednak znacznie nasiliło swoje działania po 11 września 2001 r. Skutkiem zamachu na World Trade Center była rezolucja 1368, jednoznacznie potępiająca terroryzm i otwarcie deklarująca gotowość do walki z nim. Kolejna była rezolucja 1373, która została podpisana przez 191 państw członkowskich ONZ. Państwa te podpisując ją podjęły obowiązek zdecydowanej walki z terroryzmem oraz informowania pozostałych państw o jej przebiegu. 175 krajów wysłało swoje raporty przed końcem 2002 roku (także Polska), w których zawarte zostały dane odnośne wprowadzenia rezolucji 1373 w życie, co znacznie usprawniło pracę ONZ. Utworzono także Komitet Antyterrorystyczny (Counter Terrorism Committee), którego zadaniem miało być doradzanie krajom członkowskim w sprawie walki z terroryzmem. Kolejną istotną rezolucją dotyczącą terroryzmu była rezolucja 1540 z 2004 r., zabraniająca rozprowadzania broni masowego rażenia. W 2006 r. ogłoszono Globalną Strategię Zwalczania Terroryzmu (UN Global Counter-Terrorism Strategy).
UE, motywowana atakiem na WTC, w 2003 r. ogłosiła Europejską Strategię Bezpieczeństwa (The European Security Strategy), ustanawiając terroryzm jednym z największych zagrożeń dla państw Europy. Po zamachach w Madrycie (2004) oraz Londynie (2006) wzrosło zaangażowanie w walkę z terroryzmem. Unię Europejską zobowiązują również Deklaracja nt. Walki z Terroryzmem (The Declaration on Combating Terrorism), Strategia ws. Zwalczania Terroryzmu (The EU Counter-Terrorism Strategy) oraz Strategia w Sprawie Zwalczania Radykalizacji Postaw i Rekrutacji do Organizacji Terrorystycznych (The European Union Strategy for Combating Radicalisation and Recruitment to Terrorism), przyjęte przez Radę Europy, kolejno w latach 2004, 2005 i 2005. Ustalono także Program Sztokholmski, realizowany w latach 2010-2014, mający na celu ułatwienie kooperacji służb antyterrorystycznych na terenie całej Unii.

Pozostałe organizacje zajmujące się walką z terroryzmem to wspomniana wyżej Rada Europy, NATO, OBWE oraz G8. Państwem najintensywniej walczącym z terroryzmem są Stany Zjednoczone.

3.Zamachy terrorystyczne

 Zamach terrorystyczny w Nowym Jorku na wieże World Trade Center, atak na Pentagon Virgina oraz powstrzymany i rozbity przez pasażerów Lotu 93 samolot w Pensylwanii w USA.

Doszło do ataku: 11 września 2001

Zabitych ludzi: 2993

Rannych ludzi: 8900



 Atak na szkołę w Biesłanie w Rosji.

Doszło do ataku: 1-3 września 2004

Zabitych: 366

Rannych: 747



15 ataków bombowych przeprowadzonych w Bombaju w Indiach.

Doszło do ataku: 12 marca 1993

Zabitych: 317

Rannych: 1400



Atak bombowy na amerykańskie ambasady w Nairobi, Kenii, Dar es Saalam oraz Tanzanii.

Doszło do zamachu: 8 sierpnia 1998

Zabitych:303

Rannych: 4945



Zamach bombowy w samolocie linii Pan Am nad miasteczkiemLockerbie w Szkocji.

Doszło do ataku: 21 grudnia 1988

Zabitych: 272

Rannych: 12



Masakra w Wielkim Meczecie w Mecce w Arabii Saudyjskiej

Doszło do ataku: 20 listopada – 5 grudnia 1979

Zabitych: 240

Rannych:  600



Atak bombowy na turystów w dyskotece w miejscowości Kuta w Indonezji.

Doszło do ataku: 12 listopada 2002

Zabitych: 202

Rannych: 350



Zamach bombowy na 4 pociągi pasażerskie w Madrycie, Hiszpania.

Doszło do ataku: 11 marca 2004

Zabitych: 191

Rannych: 1876



Atak w teatrze w Moskwie.

Doszło do ataku: 26 październik 2002

Zabitych: 170

Rannych: 656



Atak bombowy na mieszkańców Londynu przeprowadzony w 3 kolejkach metra oraz 1 autobusie.

Doszło do ataku: 7 lipca 2005

Zabitych: 52

Rannych: 700+

4.Organizacje terrorystyczne

Ugrupowań terrorystycznych na całym świecie jest bardzo dużo. Wiele z nich to czasem tylko kilku osobowe grupy bojowe. Czasem jednak łączyły się i nadal się łączą w większe w celu osiągnięcia współnych celów. Do najważniejszych zaliczamy:
        ETA - organizacja terrorystyczna powstała w 1959r. Uważana za jedną ze spokojniejszych, ponieważ miejsca ich ataków są uprzednio podawane do mediów, tak aby nie było ofiar wśród cywilii. Walczą o wolność i suwerenność państwa Basków, które obecnie jest częścią Hiszpani.
        IRA  - skrót od Irlandzka Armia Republikańska. W 1920r. zeszli do podziemi i od tego czasu prowadzili działalność terrorystyczną. W 2005r. oficjalnie ogłosili zakończenie działalności. Walczyli za niezależność Irlandii od Wlk. Brytanii i wolność Irlandii Północnej. Celem ich ataków były głównie cele wojskowe, również jak ETA chcieli uniknąć ofiar wśród cywilii. Ich najbardziej śmiałym posunięciem był nieudany zamach na premier Wlk. Brytanii Margaret Thatcher. Odpowiadają za śmierć ok. 3tys. ludzi.
        Tamilskie Tygrysy - organizacja skupiając mniejszość Tamilską na Sri Lance, powstała w 1976r. W porównaniu do innych organizacjii tego typu, Tamilskie Tygrysy posiadają regularną armie mogącą liczyć nawet 10tys. żołnierzy. Sprawują faktycznę kontrolę nad połową kraju, dzięki swojej dobrej organizacjii i świetnemu wyszkoeniu. W wyniku walk śmierć poniosło już ok. 64tys. ludzi.
        Hamas - największa fundamentalistyczna organizacja terrorystyczna. Walczy o zniszczenie państwa Izraelskiego. Terenem ich działań jest Liban oraz Autonomia Palestyńska. Dokonują porwań, ataków samobójczych i sotrzałów rakietowych.
        Al-Kaida - organizacje terrorystyczna uznana za najniebezpieczniejszą strukturę o charakterze terrorystycznym, kierowana przez Osamę bin Ladena, od lat nieuchwytnego, saudyjskiego milionera zabitego w maju 2011r. Początkowo działała w Afganistanie. W 1990 r. wyniku konfliktów w tym kraju, Osama przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. W 1991 r. oskarżył króla o wspieranie imperialistów w trakcie wojny w Zatoce Perskiej. Al-Kaida ma za zadanie walczyć z „krajem diabła”, czyli USA. Głosi także antyizraelskie hasła mające wiązać ją sojuszem z Hamasem.
 

Szukaj na tym blogu